İtalya Dostluk Derneği

İtalya ve Türkiye arasındaki yüzyıllardır süre gelen ticari, kültürel ve sosyal alanlardaki işbirliği ve etkileşim dillerde kullanılan sözcülerden damak tadına, gündelik yaşamdan hukuk, ekonomi ve diğer alanlardaki ortak eserlere varıncaya kadar kalıcı eserler bırakmıştır. Mimari ürünlerdeki ortak izler çağlardan aşarak bugüne ulaşmıştır.

Pek çok Türk öğrenci İtalya’da eğitim alırken, Türk üniversiteleri İtalya’dan gelen misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır. Türklerin en çok ziyaret ettikleri yurtdışı seyahat noktası İtalya olurken, Türkiye her yıl binlerce İtalyan’ı ağırlamaktadır.

Kısacası İtalya ve Türkiye yüzyıllardır devam eden ilişkilerini “birbirine çok benzeyen” iki Akdenizli olarak sürdürmektedir.

Bu kıymetli ilişkinin devamlılığı ve istikrarı için kültürel yakınlaşma ve iletişim en önemli iki unsurdur. İtalya Dostluk Derneği bu önemli sorumluluğun farkında olarak iki başkenti birbirine bağlayacak bir “kültür köprüsü” inşa etmek düşüncesi ve azmiyle Cavv. Av. Musa TOPRAK’ın başkanlığı ve himayelerinde kurulmuştur.

Kısa sürede çalışmalarını kurumsal bir zemine taşıyan Derneğimiz, bünyesinde Ankara’daki diğer kültür merkezleri ile aynı seviyeye ulaşmayı başaran “Casa Italia”nın kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak ulaştığı başarı İtalya Dostluk Derneği’ni ileride gerçekleştireceği yeni projeler için cesaretlendirmektedir.

Bu bakımdan faaliyetlerimizi takip etmenizi, görüş ve önerilenizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızı takip ediyor musunuz?